Apple iOS 6 Yazılımının Yeni Özellikleri

iPhone 5 ile gelen iOS6’nın Genel Özellikleri

iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S derken hayatımıza giren iPhone 5 yıllardır Apple’in bize sunduğu teknoloji içerisinde hızla gelinen şuan ki teknolojiyi gösteren yeni bir cihaz oldu. Sizlerinde yakından bildiğiniz gibi iPhone’un temel işletim sistemi olan iOS’un sağladıkları oldukça sade ve kısıtlıdır. Bununla birlikte Apple, yazılım geliştiricilerin cihazın telefon özelliklerine erişmesine izin vermediği hepimiz tarafından biliniyor. Bu sebeple App Store’da telefonla ilgili bir uygulama yer almıyor. Bu yüzden de özellikle Telefon uygulamaları konusunda oldukça şikayet oluyor.

Apple, iOS 6 ile versiyonu ile birlikte Telefon uygulamasına da el atmış ve özellikle çağrı reddetme özelliklerini eklemiş. Bu yeni sürümde artık bir çağrı geldiğinde karşımıza sadece “Reddet” veya “Cevapla”  seçenekleri değil, bunların yanında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Mesaj ile Yanıtla” ve “Daha Sonra Anımsat” seçenekleri de çıkıyor.

Böylece örneğin eğer önemli bir toplantı yada görüşmedeysek gelen çağrıyı bir mesaj yazmamıza gerek kalmadan hazır mesajlar ile direkt reddedebiliyoruz. Mesaj ile Yanıtla seçenekleri arasında “Özel” mesajlar bölümü olduğu için istersek klasik mesajlar dışında da kendi belirleyeceğimiz bir mesajın otomatik olarak arayan numaraya gönderilmesini sağlayabiliyoruz.

“Daha Sonra Anımsat” seçeneği ise hiç bir mesaj göndermeden sadece “Anımsatıcılar” uygulamasına bir kayıt atarak, seçilen zaman göre size bu çağrıyı unutturmuyor.

“Rahatsız Etme” Seçeneği

iOS 6′da benim en çok beğendiğim yeniliklerden bitanesi bu “Rahatsız Etme” özelliği, çünkü blackList diye adlandırılan uygulamalara yasal olarak izin vermiyor.(Jailbreakli iPhone’lar da kullanılabiliyor.) Bu sebeple bu uygulama da ayarlar menüsü altındaki “Rahatsız Etme” seçeneğini kapattığımızda da artık bizi arayanlara telefonumuz meşgulmüş gibi gözüküyor ama telefonumuz hiç çalmıyor. Sadece cevapsız çağrı kaydı oluşuyor. Bu sayede gecenin bir yarısında olur olmaz bir zamanda gelen mesaj, bildirim ve telefonlardan kurtulmuş oluyoruz.

Rahatsız Etme özelliği de Bildirimler menüsü altından ayarlanabiliyor. Standart olarak gelen bir özellikte acil durumlar için, 3 dakika içinde iki defa arayan bir numaranın sesinin kapatılmamasını sağlayabiliyoruz.

 

 

Ya da belli kişilere “Rahatsız Etme” özelliğinin hiç devreye girmemesini sağlayabiliyoruz. Ya da bu özelliğin gece saatleri gibi sadece belli saatlerde aktif olmasını sağlayabiliyoruz.

Şebeke üzerinde FaceTime Kullanabilme

Bildiğiniz gibi FaceTime, sadece Wi-Fi ile çalışan bir servis, Apple 3G üzerinden bu özelliğin kullanılmasına izin vermiyordu. Bu sebeple dışarıda bulunulan süreçte, yolda bu özelliğin kullanılması imkansızdı.

Fakat iOS 6 ile birlikte artık 3G üzerinden de FaceTime görüşmesi yapabiliyoruz. Görüntü ve ses kalitesi de hücresel verinin çekimine göre değişiklik göstermektedir.

Gizlilik

Geçtiğimiz aylarda bazı popüler uygulamaların, uygulamanın doğası gereği hiç ihtiyaç duymadığı halde Adres Defteri gibi bilgileri kullanıcılardan habersiz alıp, kendi sunucularında saklaması epey patırtı koparmıştı. Hatta sırf bu yüzden Amerikan Senatosu soruşturma başlatmıştı. Apple da senatoya bu konuda önleyici tedbirler alacağını bildirmişti.

İşte bu önlemlerin parçası olarak iOS 6 ile Ayarlar menüsü altına Gizlilik isminde bir menü gelmiş. Bu menüden, özel hayatın gizliğini ihlal edebilecek temel bilgilere (Kişiler, Fotoğraflar, Takvim, Lokasyon, vs.) erişim sağlayan uygulamaların listesine ulaşabiliyoruz.

Dilersek daha önce izin verdiğimiz uygulamaların izinlerini kaldırabiliyoruz. Tabii iOS 6 öncesindeki versiyonlarda Kişiler (Adres Defteri) ve Takvim’e erişim için izin istemek zorunda olmayan uygulamalar, iOS 6 ile birlikte lokasyonda olduğu gibi zorunlu olarak kullanıcıdan izin istiyor. Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi tek işi Adres Defterine erişim ve yedekleme olan My Contacts Backup isimli uygulama dahi ilk kullanımda kullanıcının onayını almak durumunda kalıyor.

Apple Harita Uygulaması ve Sesli Navigasyon

iOS 6 ile gelen yeniliklerden daha doğrusu radikal değişikliklerden bir tanesi de Harita (Maps) uygulamasının baştan aşağı değişmiş olması. Bildiğiniz gibi Apple, yıllardır Harita uygulamasında Google’un altyapısını ve haritasını kullanıyordu. İşte iOS 6 ile Harita uygulaması, artık Google’un değil Apple’ın kendi harita altyapısını kullanıyor.

Apple bu değişikliği kullanıcıya hissetirmek için de uygulamanın ikonu dahil bir çok yerinde görsel değişikliğe gitmiş. Fakat eski Harita uygulamasındaki kullanım tecrübesi halen aynı. Fakat özellikle haritaların standart görünümü eskisine göre oldukça farklı.

Apple, iOS 6 ile gelen yeni Harita uygulamasına 3D yani üç boyut özelliği de eklemiş. Bu sayede haritaladaki binalar sadece kuşbakışı ve 2 boyutlu olarak gözükmüyor. Fakat henüz Türkiye’deki hiç bir şehrin 3D desteği bulunmuyor.

Turn by Turn Navigation

iOS 6 ile değişen Harita uygulamasına gelen diğer bir özellik de hepimizin App Store’dan ayrıca uygulama alarak kullandığı sesli navigasyon. Aslında eski Harita uygulamasında zaten yol tarifi vardı. Fakat iOS 6 ile birlikte Harita uygulaması tam olarak bir navigasyon uygulaması gibi çalışıyor ve sesli komutlar ile bize yol gösteriyor. Sesli navigasyonda Türkçe dil desteğinin mevcut olduğunu görüyoruz. Apple Navigasyon konusunda TomTom ile ortak çalışmış görünüyor. Ayrıntılar ve programın özellikler kısmına girdiğimizde TomTom firmasının adı da görünüyor.

Ayrıca sesli navigasyon özelliğinden sadece Yeni iPad, iPhone 4S ve iPhone 5 lerin faydalanabileceklerini üzülerek söylüyorum.

Bugün arabamla giderken navigasyon özelliğini detaylı test etme imkanı buldum. Öncelikle bu özelliğin internet bağlantısı yok iken yani offline olarak sağlıklı bir şekilde çalışmadığını belirtmeliyim. Özellikle mobil internet paketi bulunmayanlar, bu özelliğe çok dikkat ettiğinden özellikle belirtmek istedim. Sesli navigasyon için sürekli bir internet bağlantısı şart.

iOS 6 da bulunan, Navigasyon özelliği ekran kilitliyken, görüşme yaparken de çalışıyor. Ayrıca görüşme sırasında derinden, yani telefon görüşmesini bastırmayacak şekilde sesli yönlendirmeye de devam ediyor.

Önemli Kişiler (VIP) Uygulaması

iOS 6 ile Mail uygulamasına gelen bir yenilik de, VIP diye de adlandırılan Önemli Kişilerin mesajlarını ayrıca gösterebilme özelliği. Mail uygulamasındaki herhangi bir hesabımıza gelen bir mail sahibinin mesajlarının önemli olduğunu düşünüyorsak, ilgili kişiyi VIP listesine ekleyerek, bundan sonraki mesajlarının ayrıca listelenmesini sağlayabiliyoruz. Herhangi birini Önemli Kişilere eklemek için de tek yapmamız gereken, mesajdaki gönderen kısmına tıklayarak ardından açılan ekrandaki “Önemli Kişiler’e Ekle” seçeneğine tıklamak. Bundan sonra bu kişiden bir mail geldiğinde hem yanında yıldız işareti bulunuyor, hem de bu mesaja Önemli Kişiler ekranından kolayca ulaşılabiliyor.

Alarmlara Şarkı (Mp3) Atama

iOS 6 ile gelen diğer bir güzel özellik telefon alarmlarına mp3, waw gibi ses dosyaları atıyor olmamız.

Saat > Alarm > Alarm Ekle > Ses > Parçalar kısmından telefonumuzda yüklü olan yada yükleyeceğimiz ses dosyalarından alarm zilini daha doğrusu müziğini seçebiliriz.

 

2 Comments

 1. goksel

  17 Ocak 2013 at 17:44

  iPhone4 kullanıyorum iOS6’a upgade etmeme rağmen telefon ile konuşurken gelen çağrıları görmüyorum. arayanlara da meşkul görünüyorum. Ayarlarım bu sorunu yaşamayan arkadaşımın telefonu ile birebir aynı.

  bu konuda çözüm önerisi olan var mı

 2. Ahmet

  17 Ocak 2013 at 16:00

  Merhaba,

  Elimde İphone4 A1332 modeli var. Ürün restore edilmiş ve 6.0.1 sürümlü yazılma sahip. Müzik video türü uygulamalarda ne yaptıysam cihazın dışarıya ses veren hoparlörünü açmayı beceremedim. Konuşma esnasında ses hoparlöre aktarılıyor. Telefon zil sesleri de hoparlörden duyuluyor fakat müzik ve video ortam sesleri gelmiyor.

  Yazınızda bahsedildiği üzere alarm menüsünden telefonda kayıtlı bulunan mp3 leri ses olarak atayabiliyormuşuz. Atadım ve dışarıya ses çıktı. Bu da donanımsal bir sorunun olmadığını gösteriyor. İphone mp3 ü alarm olarak çalabiliyorsa liste olarak neden çalmasın?

  Beni konu ile ilgili aydınlatabilirseniz çok memnun olacağım.

  Teşekkürler

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply