Apple iPad2, Motorola Xoom, HTC Flyer ve Samsung Galaxy Tab2

Tablet piyasasının 2011’in son çeyreğine girerken daha da kızışmış olması, tabiki kullanıcılara yaradı. Seçeneklerin artması kullanıcı/müşteri açısından iyi bir durumken, tercih yapma konusunda ise kararsızlık hakim olmaya başladı.

Apple iPad2

Apple iPad2 ile başlayalım, mükemmel bir inceliğe ve hafifliğe sahip olan iPad2, içerisinde apple in kullanmış olduğu iOS4.3 versiyonu ile kullanıcılara sunulunuyor.

iOS4.3 özellikle performans gelişimi açısından ilk nesil iPad’e göre dikkat çekiyor. Safari internet tarayıcısı kullanan iPad2’ye Nitro Javascript motoru eklenerek daha hızlı bir hal almış. iPad2 çift çekirdekli A5 işlemci ve HDMI desteği ile geliyor. İlk nesil iPad’e oranla 3 kat hızlı işlem yapmamızı sağlıyor.

Stand-by konumunda yaklaşık bir ay beklemede kalabilen iPad, kullanımda 10 saatlik bir pil ömrüne sahip. Yeni nesil Macbook Pro, iphone4 ve ipad2 lere eklenen Face Time özelliği sayesinde görüntülü görüşme yapılabiliyor. ( Sadece son nesil apple ürünleriyle görüşme gerçekleştirilebiliyor.)

13.4mm kalınlıktan 8.8mm gibi daha ince bir yapıya bürünecek iPad2 üzerindeki yan kamera ile 720p HD kayıt yapılabiliyor. Ayrıca HDMI üzerinden 1080p çıkış sağlanabiliyor.

[ad code=1 align=center]

Not : iPad2’de ilk nesil iPad’de olduğu gibi Flash desteği bulunmuyor.

Fiyatı : 16GB Wifi 1120 TL (KDV dahil), 16GB Wifi+3G 1460 TL (KDV dahil) olarak satılmaktadır.

Motorola Xoom

Motorola XOOM işletim sisitemi olarak da yeni nesil tabletler için geliştirilen Android 3.0 Honeycomb işletim sistemi ile birlikte sunuluyor.

Diğer tabletlere nazaran daha çok eğlenceli bir tablete benzeyen Motorola XOOM, 1080p video oynatabilme yeteneğine sahip. Ayrıca bu görüntüleri HDMI çıkışı üzerinden yüksek çözünürlüklü ekranlara aktarabiliyor. iPad’in ekranının 9,7 inç olduğunu hatırlatarak, Motorola’nın tabletin 10.1 inçlik ekranı olduğunu söylemekte fayda var. Görüntü kalitesi olarak da çok başarılı bir ekrana sahip.

Motorola XOOM hem HTML 5 hemde Adobe Flash Player 10.1 bulunan tarayıcı ile geliyor.İnternet keyfini daha ileriye götüreceği kesin olan bu tablet, gelişmiş multimedya özellikleri ile de beklentileri tamamen karşılayabiliyor.

Motorola XOOM’un diğer gelişmiş özellikleri arasında 3G, 4G LTE ve Wi-Fi desteği bulunuyor. Bütün bunlara ek olarak da hatırlatılması gereken özellikler arasında Google Maps 5.0 ile 3D haritalar ve navigasyon, 3 Milyon dijital kitabın yer aldığı Google eBooks hizmeti ve son olarak da 200.000′den fazla mobil uygulama bulunan Android Market nimetleri bu tablet ile geliyor.

Uzun ömürlü kullanım imkanı da sunan XOOM, dolu batarya ile toplamda 10 saat video izlemenizi sağlıyor.DAhili hafıza olarak 32 GB hafızası bulunan tabletin çift çekirdekli 1 GHz’lik işlemcisi ve 1 GB Ram belleği ile oldukça iyi.Bununla beraber XOOM’da depolama için micro SD bellek kartı desteği de unutulmayan bir özellik.

Fiyatı : TTnet, ayda 55TL kampanya ile kullanıcılarına sunuyor. Satış fiyatı ise, 1600 TL (KDV Dahil)

[ad code=1 align=center]

HTC Flyer

HTC Flyer, birçok noktada diğer tabletlerden farklı olduğunu gösteriyor. 10 inç’lik tabletlerde bulunan Android 3.0′ı kullanmaktansa, 7 inç boyutundaki HTC Android 2.3.3 sürümünü kullanmış.

Tableti ilk açtığımızda gördüğümüz HTC’nin HTC Sense ara yüzü oluyor. Bu ara yüz güzel görünümüyle çekici ve Android ile birlikte gayet akıcı bir şekilde çalışıyor. Örneğin tableti 90 derece döndürdüğünüzde ekran da aynı hızla 90 derece dönüyor.

Flyer tek çekirdekli işlemciye sahip olmasına rağmen 1.5 GHz saat hızı ile yüksek performans verebiliyor. Gözlemlerimize göre Dual Core işlemciye sahip Motorola Xoom pratikte bu kadar hızlı değildi. Sadece uygulamalar arasında dolaşırken biraz takılma oluyor.

Kapasitif dokunmatik ekranla birlikte Flyer aynı zamanda bir de kalemle geliyor. Bu kalemin ve HTC Scribe adındaki programın yardımı ile kendi el yazınız ile notlar alabilir, resimler çizebilirsiniz. Notlarınızı Evernote ile eş zamanlayabilirsiniz. Tüm bunlara rağmen Flyer’ı kalemle kontrol edemiyorsunuz, kalem sadece notlar için çalışıyor. Kalem için ayrıca bir yer bulunmuyor, kalemi ayrıca taşımanız gerekiyor.

Flyer’ın internette, Flash ve müzik uygulamalarında ve çoğu medya programlarında sorunsuz bir şekilde çalışıyor. 720p HD videoları sıkıntısız bir şekilde oynatabiliyor.

7 inç’lik ekranı 1024×600 piksel çözünürlüğe sahip. 32 GB dahili hafızası bulunuyor ve microSD kart desteği ile 32 GB daha artırılabiliyor.

[ad code=2 align=center]

Görüntülü konuşma için 1.3 megapiksellik bir webcam de cihaz üzerindeki yerini almış. Fotoğraflar için ise 5 megapiksellik bir kamera, yüz tanıma sistemi ve LED flaşı var.

İletişim için ise iki seçeneğiniz var. Uygun seçenek WLAN seçeneği, pahalı seçenek ise Quad-Band-GSM ve HSPA seçeneği. Bunların dışında Bluetooth, GPS ve Flash destekli tarayıcısı da bulunuyor.

iPad gibi HTC Flyer da çok iyi işlenmiş yüksek kalite bir metal kasadan oluşuyor. Tablet 195x122x13 mm ölçülerinde ve aşağı yukarı Samsung Galaxy Tab boyutlarında. Ağırlık olarak ise 430 gram ağırlığı ile diğer 7 inç’lik tabletlere oranla biraz daha ağır.

Şık HTC Sense ara yüzü hızlı tepki veriyor, tarayıcı ise gayet akıcı çalışıyor. İşçilik en üst düzeyde. Kalem akıllıca bir yenilik olmasına rağmen sadece uygun programla kullanıldığı zaman çalışıyor.

Kısacası HTC Flyer, gerçekten iyi bir tablet arayanlar için önemli bir alternatif…

Samsung Galaxy Tab2

Samsung Galaxy Tab 2 bir önceki modeli Samsung Galaxy Tab’a göre daha büyük boyutlarda piyasaya çıkıyor. Samsung Galaxy Tab 2, 10.1 inch büyüklüğünde ve 1280 x 800 pixel çoklu dokunmatik özellikli kapasitif ekrana sahip.  246.2 x 170.4 x10.9 mm boyutlarında olan ve 599 gram ağırlığında olan Samsung Galaxy Tab 2′de işletim sistemi olarak Google’ın tabletler için geliştirdiğini belirttiği Android 3.0 Honeycomb işletim sistemi kullanılıyor. İnternet tarayıcısı olarak Android Browser kullanan Galaxy Tab 2 Flash desteği ile tüm internet sitelerini ve videoları destekliyor.

1GHz çift çekirdekli Tegra 2 işlemciye sahip olan Galaxy Tab 2′de LED flashlı 3 megapixel kamera da bulunmakta. Ayrıca bu yeni kamera ile Full HD video çekebilmekte mümkün olmuş. Samsung Galaxy Tab 2′de ön kısımda 2 megapixel çözünürlükte bir görüntülü konuşma kamerası bulunuyor.

Samsung Galaxy Tab 2′de  1080p Full HD videoları izlemek ve grafiksel açıdan gelişmiş multimedya öğelerini kullanmak mümkün hale gelmiş. Pil süresi ise video’da 9 saat, müzikte ise 72 saat olduğu özellikleri arasında yer alıyor.

Daha ayrıntılı bilgi için Samsung Galaxt Tab’ın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

[ad code=3 align=center]


You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply