Çalışma Performansını Arttırmak

Çalışma performansınızı gün içerisinde yapacağınız ufak tefek aktiviteler ile %20 ile %50 arasında arttırabilirsiniz.

Yapılan araştırmalarda en yüksek sonuçları veren ve rahatlıkla uygulanabilecek olan aşağıdaki 10 maddeyi sizlerle paylaşıyoruz.

1.       Geceleri iyi dinlenmek

Çalışmalar yalnızca bir gece uyumamanın bile inovatif düşünmeyi ve esnek kararlar verebilme yetisinin etkilediğini göstermektedir. İki gece uykusuz kalmak ise tepki verme yeteneğini ve odaklanmayı %300 azaltmaktadır. Yeterince uyumadığınızda daha yavaş çalışırsınız ve aslında kolay olan işler daha da zor görünmeye başlar. Gece uykunuzdan yalnızca 1,5 saat kısaltmak ertesi günkü hatırlama ve bilgi işleme kabiliyetinizi %32 oranında azaltmaktadır. Bu yüzden üretkenliğinizi arttırmak için kullanacağınız en iyi araç yastığınızdır.

2.       Şekerleme yapmak

Uykunun performans üzerinde ne kadar etkili olduğu aşikar. Gün arasında 20-30 dakikalık kısa dinlenme ve uyku araları vermek performansı %34 oranında arttırmaktadır. Bu şekerlemeler aynı zamanda zihnin zindeliğini 2 katına çıkarmaktadır. Berkeley’in yaptığı bir araştırma 20 dakikalık uykunun beynin öğrenme kapasitesini arttırdığını ortaya çıkarmıştır.

Yapılan araştırmalara göre en iyi kestirme zamanı günün ortasında saat 14.00 civarlarındadır. Yalnızca dikkat etmeniz gereken bu uykuyu fazla uzatmamanız çünkü gün ortasında fazla uyumak beklenenin aksine performansınızı düşürebilir.

3.       Muz yemek

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı bir çalışmaya göre vücudun yeterli ve doğru beslenmesi performansı %20 oranında arttırmaktadır. UCLA’nın yaptığı bir araştırmaya göre beyin en iyi kanda yaklaşık 25 gram glikoz dolaştığında çalışmaktadır. Bu rakam hemen hemen bir muzda bulunan glikoz oranı ile aynıdır. Glikoz, beynin odaklanmasından ve uyarılmasından sorumlu temel besindir ve kandaki glikoz oranı azaldığında dikkatinizin dağılması kolaylaşır.

4.       Ekran sayısını ikiye çıkarmak

Bilgisayarınızın bağlı olduğu ekran sayısını ikiye katlamak performansı %10 ile %50 oranında arttırmaktadır. Pek çok çalışma birden fazla ekranı aynı anda kullanmanın üretkenlik üzerinde pozitif bir etki yarattığını ortaya çıkarmıştır. Daha fazla ekran alanı uygulamalar arasında geçiş yaparken dikkatinizin dağılmasını önler ve veri transferini çok daha etkili bir hale getirir.

5.       Çalışma masasında bitki bulundurmak

Kulağa saçma gelebilir ama çalışma masanızda yer alan bir bitki performansınızı %38 oranında arttırabilir. Unıversity of Exeter tarafından yapılan bir araştırma çalışma masasının üstünde bulunan bir bitkinin yaratıcılığı %45 oranında, mutluluğu %47 oranında arttırdığını, konsantre olmayı, bir işe odaklanmayı ve performans artışını büyük ölçüde desteklediğini göstermektedir. Bonus olarak bu bitkiler ortamdaki bakteri oranını %50-%60 civarında azaltacağından kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz.

6.       Pencere kenarında çalışmak

National Renewable Energy Laboratory’nin yaptığı bir çalışmaya göre doğal ışığın bulunduğu ortamda çalışmak üretkenliği, yaratıcılığı ve enerjiyi arttırmaktadır. Gün ışığında çalışan kişilerin bir işe odaklanma süresi suni olarak aydınlatılmış ortamda çalışan kişilere oranla %15 daha fazladır. Swiss Federal Institute of Technology’nin raporuna göre de suni olarak aydınlatılmış ortamlarda çalışan insanlar daha stresli ve daha fazla uyku sersemi hissetmektedirler.

7.       Limon kokusu

Diğer bir garip ama gerçek olan şeylerden birisi de doğal kokuların performans üzerine etkisidir. Takasago Corporation’un araştırmasına göre limon kokusu olan ortamda çalışan personeller %54 oranında daha az hata yapmaktadır. Yasemin kokusu hata oranını %33, lavanta kokusu ise %20 oranında azaltmaktadır.

8.       Isıyı kontrol altına almak

Ofisiniz buzdolabı gibi mi? Cornell’in yaptığı bir çalışma ortam sıcaklığının kişilerin performansı üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Ofis sıcaklığı 18 derece ya da altında ise bu ortamda çalışan insanlar normal oda sıcaklığına (25°C) oranla %44 daha fazla hata yapmaktadır. Rahatsızlıktan ziyade soğuk çalışma ortamı insanların iş akışında kesintilere sebep olmaktadır.

9.       Sosyal medyaya ara vermek

E-posta, sosyal ağlar, mesajlaşma ya da bu uygulamalar arasında gidip gelmek kişilerin toplam çalışma sürelerini %57 oranında kesintiye uğratmaktadır. Ortalama 10,5 dakikada bir işinizi bölen bir aktivite meydana gelmektedir. Online olarak geçirilen sürenin ortalama %22’si sosyal ağlarda harcanmaktadır. Doğru kullanıldığında sosyal medya işinizi pozitif etkileyebilir fakat odaklanma gerektiren işlerde iş tamamlanana kadar sosyal medyaya ara vermek sizi oldukça pozitif etkileyecektir.

10.   İki işi bir arada yapmaya çalışmamak

Süper kahramanlar sürekli aynı anda birden fazla yerde olmaya çalışır. Fakat uzmanlar bunun performansınız için gerçekten kötü bir fikir olduğunda hemfikirler. Beyin iki işi bir arada yapamazken çalışma hayatınızda bunu yapmaya çalışmak size büyük oranda zaman kaybettirecektir. Rubinstein’in çalışmasına göre birden fazla iş arasında gidip gelmek kişiye büyük oranlarda zaman kaybettirmekte ve işleri daha da karmaşık hale getirmektedir. Buradaki net performans kaybınız %40 oranındadır.

Kaynak : www.etohum.com / 16 Mayıs 2014

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Cami Halısı Camilerimizin zeminlerine döşenen ve girişte insanların ilk gözüne çarpan dekor ürünüdür. Bunun için doğru renk desen ve motifte ve en kaliteli halı seçmek bizim için önemlidir. Üretimini yaptığımız cami halıları birbirinden farklı renk motif ve iplik çeşidine kadar çok fazla çeşit içermektedir. Amacımız; Camilerin iç mimarisinin rengine ve dokusuna yakışacak türde en uygun halı bulmaktır. Cami Halıları, cemaatin rahat ibadet edebilmesi ile beraber betonarme zeminin kaplanması düşünülerek üretilen bir halı türüdür. Halının cami halısı olması için gerekli birkaç husus var. Bunlarda en başı kaliteli bir iplikten üretilmesidir. Cami halısındaki bu kalite ise halının dokumadaki sıklığına bağlı. Cami halılarının kaliteli olmalarının bu denli önemli olmasının altında yatan unsursa kullanım amacındadır. 7/24 halka açık bir yerin olan estetik görünmesiyle beraber konforu da cami için büyük önemlidir. Bu noktada cami halısı üzerinde ki desenler sade olmalıdır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Salda Gölü, turkuaz tutkusu olan herkesin yoluna çıkmak zorunda olduğu bir yerdir. Bir krater gölü olan Salda suları, camın karnından başlar ve en derin yerlerde çivit mavisi oynar. Ve bunda çok gizemli bir şey var. Kasesi volkanik bir patlama ile oluştuğundan mavisi derin ve 184 metre derinliğinde Türkiye’nin en derin göllerinden biridir. Salda’nın beyaz bir kaya sahili var. Uzaktan kaya sanıyorsunuz ama onu aldığınızda kolayca yenilebilen beyaz bir tortu olduğunu görüyorsunuz. Bilimde stromatolik kayalar olarak bilinen bu yapılar Mars’ta da bulunur, bu nedenle kızıl gezegenin milyonlarca yıl önce Salda’ya benzediği düşünülmektedir. Mars’ta zaman içinde nehirler ve göller olduğunu gösteren izler var. Şu ana kadar, Salda yerlilerin piknik yapmaya geldiği bir yer. Eskiden insanlar sık sık dışarı çıkmıyorlardı. İlginç bir şekilde gelenler daha fazla yabancı turist olurdu. Bu yıl, motorcular motosikletçilerin, bisikletçilerin yeni radarına girmeye başladı. Tekne kiralayıp kürek çekebileceğimizi söylediğimizde hiçbir şey bulamadık. Ama balon turizminin yakında başlayacağına dair söylentiler var. Özetle, satın alabileceğiniz bir hizmet yok, ziyaret edecek bir yer yok. Salda’da ne kadar eğlendiğiniz, ne kadar eğlendiğinize çok paralel.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.