CIFA Beton Pompaları Hakkında Detaylı Bilgiler

CIFA marka beton pompalarının çalışma sistemi detayları, ilk satınalma maliyeti, yedek parça ve bakım onarım maliyetleri gibi konuları kısa kısa anlatarak mobil beton pompalarının incelemesini gerçekleştireceğiz.

1. Beton pompası hidrolik sistemi nedir? Nasıl çalışır?

Beton pompalarında kullanılan hidrolik sistem tip olarak ikiye ayrılır. Kapalı sistem ve açık sistem. Her iki sistemin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Ürettikleri basınçlar aynı yapı elemanları kullanıldığında kapalı sistemde daha yüksektir. Fakat kullanılan güç ile doğru orantılı olarak yakıt sarfiyatı da yüksek olur.

CIFA beton pompalarında açık hidrolik devre sistemi kullanılmaktadır. Sistemde bulunan yağ her devre tamamlandığında tekrar tanka geri dönüş yapar. Kapalı sistemlerdeki gibi pompadan sonra yerleştirilmiş olan basınç filtresi, açık sistemlerde pompalara girişteki emiş filtresi (görülen basınç çok daha düşüktür) ile aynı görevi görmektedir. CIFA pompalar, kapalı sistem kullanan pompalara göre (kullanılan kamyona da bağlı olarak) daha az yakıt tüketmektedirler. Türkiye şartlarında yakıt maliyeti konusu çok önem arz etmektedir.

2. CIFA Pompa Maliyetleri

CIFA beton pompaları şuan da Tatmak-Karyer bünyesinde Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikada İtalya’da üretilip gönderilen üst yapının kamyona montajı, ayarları ve testleri yapılmaktadır. Tüm çelik yapı, hidrolik aksamlar, boomlar İtalya’da üretilmekte ve Türkiye’ye gönderilmektedir.

Uzak doğu üretimi yapan beton pompalarında yada Türkiye’de üretildiği söylenip uzak doğudan gelen beton pompa yedek parça yada aksamları ile kıyaslanması mümkün olmayan Avrupa standartlarında üretilmiş olan CIFA beton pompalarının da ilk yatırım maliyetleri buna göre hesaplanmaktadır.

CIFA beton pompaları Avrupa Standartlarına uygunluğu CE Belgesi*  (conformity of european) ile belgelenmiştir.

CE belgesi olan ve CE işareti taşıyan bir ürün temel gerekler olarak tanımlanan ve insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki yaşam ve sağlığı, çevre ve tüketicinin korunması açısından asgari güvenlik koşullarına sahip olduğunu gösteren bir işarettir.

CIFA Beton pompaları standart olarak 1000 çalışma saati yada 1 yıl garanti kapsamı altındadır.

CIFA, boom aksamı için ekstra 48 ay (4 yıl) daha garanti vermektedir. Böylelikle boom aksamı 5 yıl garantili olarak müşterilere sunulmaktadır.

3. CIFA Beton Pompaları Bakımları

CIFA Beton pompaları periyodik bakımları 50, 200, 400, 600, 800, 1000 saat ve katları olarak standart çalışma koşullarında önerilmektedir. Beton pompalarının çalıştığı ortam ve koşullara göre bakım saatleri değişiklik gösterebilir.

Ortalama filtre değişimleri ve işçilik dahil maliyetleri her bakım için 450,00 TL – 500,00 TL aralığındadır.

2012 model CIFA beton pompalarında tüm bakımları Merkez Servis yada Yetkili Servisler de yapılması kaydı şartı ile ek garanti süresi verilmektedir.

Örneğin; standart olarak verilen 1000 saat yada 1 yıllık garanti süresi, bakımlar merkez servis yada yetkili serviste yapıldığı takdir de 2 yıldan 5 yıla kadar olabilmektedir.

Konu ile ilgili CIFA Merkez Servisi ile görüşebilirsiniz. (0 216 383 60 60)

4. Beton Pompası Standart Aksesuarlar

CIFA Beton pompalarında sektöründe dünya lideri olan ekipmanlar ve aksesuarlar kullanılmaktadır. Kablosuz kumanda konusunda HBC Hetronic ile teslim edilen CIFA’lar en son teknolojiyi yakından takip etmektedir. 45 metrelik ve 52 metrelik beton pompalarında ise, hem yakıtta cimrilik sağlayan hem de operatörlere ve pompanın güvenliğini sağlayan K-Tronic (Akıllı Denge Sistemi) bulunmaktadır.

Karbon teknolojisini ilk kez bir beton pompasında kullanan CIFA, böylece dünyanın 4 dingilli kamyon üstüne koyulabilen en hafif pompasını üretmiştir. Şuan da Türkiye karayollarına uygun olarak sadece 45 metrelik karbonfiber boomlu beton pompasını pazara sokan Tatmak-Karyer firması; 45 metrelik beton pompasının yakıt deposu ve su deposu tamamen dolu halde 31.200 kg. gelerek karayolları tonajı altında kalan dünyadaki en uzun beton pompasını yavaş yavaş Türkiye pazarına sokmaktadır. 4 ve 5. bomları karbonfiber olan diğer boomları standart S960 çelik kullanılan beton pompasının ilk satınalma maliyeti ise standart pompalar ile aynı.

Bu koşullar ile tonajı aşma gibi bir problemi olmayan Türk beton şirketlerinin ilk tercihi olma yolunda ilerliyor.

Standart olarak her beton pompasında teslim edilen belirli avadanlıklar mevcuttur. CIFA beton pompalarında bu avadanlıklara ek olarak çeşitli yedek parçalar ve bakım onarım ekipmanları sunulmaktadır.

Beton pompaları hakkında bilgi almak için; 0216 383 60 60 arayabilirsiniz.

You must be logged in to post a comment Login