CST 8.20 Tünel ile buluştu… – Doğuş İnşaat Teslimatı

Tatmak-Karyer şirketler grubu tarafından getirilen CIFA CST 8.20 model belden kırma shotcrete makinası 18.12.2012 tarihinde Tatmak – Karyer’den CIFA Servis Müdürü Mak. Müh. Alp Burak ERGUN, Şaban KARAGERİŞ ve CIFA S.p.A’dan Servis Uzmanı Franco B. ile Doğuş İnşaat Altünizade şantiyesinde teslim edildi.

dogus-insaat-cst820

Mak. Müh. Adnan ERGUDER tarafından teslim alınan shotcrete makinası sektördeki diğer marka makinalara nazaran bir çok yönüyle üstünlük sağlamaktadır. Bunların en başında ise, sağa ve sola 120 derece yatay eksende dönebilien boom aksamı yer almaktadır. 5 silindirli hava soğutmalı Deutz dizel motor kullanılmış olan CST 8.20, dahili Mattei kompresör (45kW) ve elektrik motoru (55kW) bulunmaktadır. (Standart olarak bir tünel makinası için varolan gücün 3 katı kadar hatta enerji olması gerektiğini de kısa bir bilgi olarak aktaralım. Bu sebep ile tünel içerisinde çekilecek kablonun kalitesi, kalınlığı ve ek olmaması büyük önem taşımakla beraber enerji kaybını da ortadan kaldıracaktır – en az seviyeye düşürecektir -.


CST 8.20 modeli CIFA’nın ilk ufak tünel makinası olma ünvanını taşımaktadır. Fakat bu sizleri yanıltmasın, ilk makina üretimlerine tünel makinaları ile başlayan CIFA, büyük tünel makinaları konusunda (CSS Serisi) oldukça deneyimli, bu sorunsuz makinalarda kullanılan ekipmanların 1 e 1 olarak CST 8.20 de de kullanmış. Böylece şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, sektörde cross şase -belden kırma- li en sorunsuz makina piyasaya girmiş oldu. Deneyimli satış sonrası hizmetleri ile Tatmak-Karyer firması bu sektörde de kısa sürede liderliği alacak gibi görünüyor.

image7

cst820-dogus-insaat

dogus-insaat-cifa-cst820

 

 

1 Comment

  1. Hacı Durdu Demirdelen

    09 Aralık 2013 at 19:44

    cifa emsalsız bı makına bana gore12 yıldan bu ya css 2 ıle css 3 kullanıyorum suan da calısmıs oldugum fırmada her ıkısıde mevcut tunel ıcı ve tunel dısında da kullanımı cok ıyı CST 8.20 kullanmadım ınsallah ounlada calısmak nasıp olur

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply