Tatmak-Karyer’in Yeni Gözdesi İtalyan CIFA Beton Pompaları

CIFA Markasının Tarihçesi

CIFA, 7 Temmuz 1928 yılında beton dökümü yapan, telsiz sinyal antenleri ve kalıp tasarımı, üretimi gerçekleştiren bir şirket olarak Carlo Ausenda tarafından kuruldu.

İkinci dünya savaşından sonra üretimin ağırlığı ise o dönemin önemli unsurlarından olan beton almıştır. CIFA beton ve beton pompalamak üzerine odaklanarak sürekli bir evrim geçirmiştir. 1958 yılında ilk mikser ve santrali üretmiştir. 60’lı yılların sonuna doğru kamyone monte beton pompaları üretimine başladı. Bunu takiben MAGNUM -transmikser pompa- 1977 yılında, 80’li yıllarda ilk geri dönüşüm tesisi ve 1975 yılında ilk püskürtmeli beton pompalarını geliştirdi.

Tatmak – Karyer Hakkında

Tatmak- Karyer Şirketler Grubu, faaliyetlerini Türkiye çapında Karyer Ticaret Ltd. Şti, Tatmak Forklift ve İstif Mak.San. Tic. olmak üzere iki firmayla sürdürmektedir. Kurulduğu günden beri, dünyaya açılmasını ve ülkesinde gün günden büyümesini ve bir sektör lideri olmasını kalite anlayışına borçludur.

Kararlı ve azimli bir yükseliş hikâyesi…

Karyer, 1953’de Zeki Yerdelen  tarafından Ankara’da  kuruldu ve ticaret hayatına bir mütahitlik firması olarak başladı. Aynı zamanda ağır iş ve inşaat makineleri ithalatı ve satışı yaptı.

Özel ve devlet sektörüne çeşitli inşaat ve hafriyat işleri, yer üstü – yer altı maden makineleri satışıyla devam ettiği ticaret hayatının daha sonraki yıllarında SCHALKE, EİCKOFF gibi dünyaca ünlü yer altı maden makineleri markalarının Türkiye temsilcisi oldu.

Yer altı maden makinelerinde kömür kesici sektöründe %100 payıyla bugün hâlâ Türkiye Cumhuriyeti kömür ve linyit madenlerinde makineleri çalışmaktadır.

Daha sonra yol yapım ekipmanlarının dünya devi BOMAG ve MARINI’nin Türkiye temsilcisi oldu.

Bugün Karyer şirketi BOMAG markasının mümessiliğini 37 yılı aşkın bir süredir ve SCHALKE, EİCKOFF, LİNTEC, DULEVO markalarının mümessilliklerini hizmet aşkı ve dinamizmiyle sürdürmektedir. Yol ekipmanları, vibrasyonlu silindir, asfalt sericiler, asfalt kazıyıcılar, asfalt plentleri, yer üstü ve altı maden makineleriyle sektör lideridir. 2000’den itibaren Karyer Şirketi Endüstriyel makineler sektöründe ağırlığını artırdı. Bu amaçla DULEVO Yol Süpürgelerini bünyesine kattı.

2011 Haziran itibariyle İtalyan CIFA Beton pompalarının Türkiye pazarındaki değerini arttırmak için bünyesine kattı. CIFA markasının en iyi şekilde temsil edebilmek için Tuzla Organize Sanayi içerisine fabrikasını kurdu.

Bugün, Tatmak-Karyer Şirketler Gurubu, Karyer Ticaret Ltd Şti (Cifa, Bomag, Lintec, Dulevo, Allu, Eickoff, Heli ADVANCE markalarının temsilcisi), Tatmak Forklift ve İstif Makineleri A.Ş.(Comac ve Whoop endüstriyel temizlik makinelerinin temsilcisi)  olmak üzere iki firma ile tüm Türkiye çapında faaliyetlerini sürdürmektedir. Tatmak & Karyer 58 yıllık iş tecrübesi, 200’ü aşkın çalışanı, 20,000’i aşkın aktif müşteri portföyüyle sektöründe hizmet ağırlıklı faaliyet gösteren köklü, saygın, devamlılığını korumuş bir gruptur.

www.tatmak-karyer.com

 

Merkez Adres : Zümrütevler mahallesi Hanımeli caddesi No:2 Maltepe İstanbul
Telefon : 0 216 383 60 60
Fax : 0 216 371 45 45


 

Hazır Beton Birliğinin Haziran ayı 105 sayılı Hazır Beton Dergisinde Tatmak – Karyer Yönetim Kurulu Başkanı Erman YERDELEN’in röportajından alıntılar.

THBB : İtalya’nın en büyük beton ekipmanları üreticisi Cifa’nın Türkiye Distribütörlüğünü aldınız. Çin’in dev iş ve inşaat makinaları üreticisi Zoomlion 2008’de Cifa’yı satın almıştı. Zoomline ve Cifa hakkında bilgiler verir misiniz? Cifa Türkiye’de neler planlıyor?

Erman YERDELEN : 1928 yılından bu yana faaliyet gösteren Cifa bu alanda Avrupa’nın en eski firmalarından biri. Beton konusunda bazı Alman firmalarından daha eski. Cifa hisselerini Zoomlion’a devretti. Bu arada başka Çinli bir firma Almanya’da fabrika kurdu. Sermayenin bir ülkeden başka bir ülkeye kayması, firmaların yeni kaynak bulması ilk defa olmuyor. Çin maddi bakımdan çok güçlü. Cifa, teknolojisi ve kalitesi çok iyi, deneyimli bir firma. O bakımdan bu sermaye Cifa için yeni bir sıçrama imkanı olacaktır. Biz bu sıçramayla birlikte Türkiye’de güçlü bir Cifa meydana çıkaracağız. Türkiye’de bir iki firma var. Cifa ürünleri de pazarın güvenilir ve bilinen bir markasıydı. Toplama olan yerli üreticiler de var. Ben onlara pek güvenmiyorum. Bunlar tek adam firmaları ve akıbeti ne olur belli değil. Bu işler de AR-GE önemli, bunlar büyük maliyetler. Hangi yerli beton pompa üreticisinde güçlü bir AR-GE var? Beton pompası kopya ile olmaz. Yapanların sonunu çok yerde gördük. Onun için yıllardan beri yerleşmiş, sahibi değişsede kendisi devam eden firmaların Türkiye’deki beton pompası kullanıcılarına sağlam bir kaynak olacağını görmek lazım.

THBB : Ülkemizdeki beton pompası sektörünü, sunduğu ürünler, hizmet ve satış adetleri açısından diğer ülkeler ile kıyaslar mısınız?

Erman YERDELEN : Çok iyi. Türkiye bugün batılı ülkeler arasında kaynak teşkil eden ülkelerden geri değildir. Teknik personelimiz gayet iyi. Bunu Tatmak’da ispat ettik. Yıllarca Putzmeister ürettik, servis yaptık, yedek parçasını ürettik, Türkiye’de iyi yapanlardan parça sağladık. Çok iyi performans gösterdiler. Uygun olmayan koşullar da imal edilen, oradan buradan toplanan, kişilere bağlı firmaların Türk insanına uzun yıllar hizmet edeceğini sanmıyorum.

THBB : Hazır beton üreticilerine mesajınız nedir?

Erman YERDELEN : Ben, beton üreticilerine minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Çünkü yıllar önce bize güvendiler, sattığımız markayı satın aldılar. Çünkü bizi tanıdıkları ve bize güvendikleri için kabul ettiler, sonra da dediler ki “Evet doğrusunu yapmışız”. Şimdi bizim o gün bize güvenen müşterilerimize diyeceğimiz şey, “Yine bize güvenin, bize inanın. Biz sizi dün yolda bırakmadık, bugün de bırakmayız”. Bırakmayacak olan nedir; Cifa’nın bu alanda İtalya’nın bir numaralı markası olması, Avrupa’nın iki büyük firmasından biri olması, arkasında büyük bir sermaye olması, İtalya’nın güçlü bir ekonomisi olması, bizim 1953’den beri ayakta durup, bu işlerde boyun eğmeden, kimseye muhtaç olmadan işimizi yapmamız ve müşteri hizmetini aksatmamamız. Bu markayı beton üreticisine imkan diye sunuyoruz Artık kimse “Benden almazsan kaldın ortada” diyemez. Hiç kimse “Ben nasılsa satarım” diye yüksekten bakamaz. Bugün Türkiye’de ithal edilen en kaliteli mal neyse en az onun kadar kaliteli, teknolojisi bir çoğundan üstün bir ürün sunuyoruz.

Cifa’yı sadece beton pompası markası olarak görmemek lazım. Cifa bugün transmikser de İtalya’nın bir numarası. Bugün Boyabat santralindeki Türkiye’nin en büyük beton tesisi Cifa markadır. Cifa sadece beton markası değil. Beton sektöründe her ihtiyaca cevap verebilen tek üretici Cifa’dır.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Cami Halısı Camilerimizin zeminlerine döşenen ve girişte insanların ilk gözüne çarpan dekor ürünüdür. Bunun için doğru renk desen ve motifte ve en kaliteli halı seçmek bizim için önemlidir. Üretimini yaptığımız cami halıları birbirinden farklı renk motif ve iplik çeşidine kadar çok fazla çeşit içermektedir. Amacımız; Camilerin iç mimarisinin rengine ve dokusuna yakışacak türde en uygun halı bulmaktır. Cami Halıları, cemaatin rahat ibadet edebilmesi ile beraber betonarme zeminin kaplanması düşünülerek üretilen bir halı türüdür. Halının cami halısı olması için gerekli birkaç husus var. Bunlarda en başı kaliteli bir iplikten üretilmesidir. Cami halısındaki bu kalite ise halının dokumadaki sıklığına bağlı. Cami halılarının kaliteli olmalarının bu denli önemli olmasının altında yatan unsursa kullanım amacındadır. 7/24 halka açık bir yerin olan estetik görünmesiyle beraber konforu da cami için büyük önemlidir. Bu noktada cami halısı üzerinde ki desenler sade olmalıdır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.