XCMG & Schwing Birleşmesi

Yine bir Çin şirketi Avrupalı üreticilerin know-how ını aldı diyebiliriz sanırım… Çin’in Xuzhou Construction Machinery Group (XCMG) şirketi Alman Schwing şirketinin çoğunluk hissesini satın aldı. Kendi alanında dünyanın önde gelen tedarikçilerinden biri olan Alman beton pompa üreticisi Schwing için XCMG Yönetim Kurulu Başkanı Wang Min “Baskın marka olan Schwing’in stratejik gelişimlerinin bir parçası olacağını ve Alman yönetiminin görevlerine devam

edecekler. Bu anlaşma ile XCMG’nin Schwing firmasının teknoloji, marka ve dünya çapında dağıtım ağını kullanarak daha fazla yaygınlaşmak istiyoruz. Mart ayında Alman otomobil parçası üreten Kiekert Çinli Hebei Lingyun tarafından satınalındı. Aynı şekilde Ocak ayında Çin’in Sany şirketi, 360M Euro gibi bir fiyata Putzmeister’i satınaldı. Bizde yatırımımızı Schwing’den yana kullandık.” açıklamalarında bulundu. 

İkinci el yada sıfır beton pompa satılan web sitelerinde önceden Schwing ismi geçerken artık yeni ilanlarda XCMG-Schwing olarak isimler düzeltilmeye başlandı. (Örnek; XCMG Schwing Concrete Pumps HB46, http://factory.dhgate.com/concrete-pumps/xcmg-schwing-concrete-pumps-hb46-p44468033.html )

Kaynak : http://www.reuters.com/article/2012/04/19/xcmg-schwing-idUSL6E8FJ1U620120419

Kaynak : http://www.concretepumping.com/index.php?mode=newboard&act=topic&tid=9506

1 Comment

  1. Aydın

    19 Aralık 2013 at 17:02

    Xcmg kalite olarak kendini kanıtlamış bir marka Başarılar diliyorum.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.